Zdecydowanie się na oprogramowanie ERP wiąże się z niemałym wkładem finansowym i operacyjnym. Dlatego odpowiednio skonstruowana umowa jest kluczową sprawą w tak ryzykownym przedsięwzięciu.
Wdrożenie systemu ERP to proces długotrwały, w którym kluczową sprawą jest obustronna współpraca pomiędzy klientem a dostawcą oprogramowania. Posiadanie systemu ERP oraz jego wdrożenie jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, dlatego jakiekolwiek niepowodzenie może spowodować katastrofalne skutki.

Zakres prac

Najczęstszym powodem konfliktów są nieporozumienia wynikające z nieprecyzyjnego zdefiniowania zakresu prac. Warto wcześniej poświęcić czas aby dokładnie i rzetelnie przeanalizować potrzeby firmy i prawidłowo zdefiniować ofertę. Na tym etapie najlepiej skorzystać z pomocy konsultantów którzy zajmują się takimi sprawami na co dzień.

Wybór dostawcy oprogramowania

Wybór oprogramowania jest jednym z ważniejszych, o ile nie najważniejszym krokiem w procesie wdrożenia systemu ERP. To od niego zależy w jakim kierunku zmierza firma, oraz jak nasza firma będzie funkcjonować. Ważne jest, aby przy spotkaniach z potencjalnymi dostawcami nie dać się zdominować, trzeba pokazać że to my jesteśmy klientem i to my stawiamy warunki.
Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą kilku firm, porównanie jej ze sobą oraz zorientowanie się jakie firmy zdecydowały się na oprogramowanie erp danego producenta.
Pamiętaj również, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością!

Umowa

Aby ryzyko wdrożenia systemu ERP było możliwie najniższe należny dobrze skonstruować umowę. Dobra umowa określa wszystkie elementy procesu oraz sankcje w przypadku jej niewykonania.

(Nie)wykonanie zlecenia

Nawet najlepsza zawarta umowa nie daje gwarancji powodzenia projektu. Należy pamiętać, iż zawarcie umowy do dopiero początek realizacji projektu. Bardzo ważne jest budowanie dobrych relacji z usługodawcą, jest to możliwe gdy sama umowa jest kompromisem pomiędzy stronami.
Nie wypełnienie umowy wiąże się z przerwaniem procesu wdrażania i wszczęcie postępowania sądowego. W takich przypadkach zwykle ciężko jest dowieść komuś winę i zwykle nie ma wygranych w takiej sytuacji. Obie strony na pewno odczują straty związane czy to z reputacją, czy z stratą finansową.