Dobra przyszłość w branży IT

Wynagrodzenia pracowników z branży IT należą do jednych z największych, rynek pracy IT rozwija się dynamicznie, wzrasta liczba miejsc pracy a i płace idą w górę.

W roku 2010 zarobki pracowników z branży IT było o 14% większe niż specjalistów od marketingu i jeszcze większe, bo aż o 28% niż w sprzedaży.

Dane te wynikają z dynamicznie rozwijającego się rynku informatycznego, a co za tym idzie – wzrasta popyt na wykwalifikowanych specjalistów. Wielu informatyków korzysta z korzystniejszych finansowo ofert pracy z zagranicy, a liczba absolwentów kierunków informatycznych nadal jest niewystarczająca do zapotrzebowania, dlatego zatrudnienie w branży IT będzie rosło.

Jak wynika z raportu Sedlak&Sedlak najlepiej opłacalni pracownicy są w dużych międzynarodowych przedsiębiorstwach, zarobki są tam nawet o połowę wyższe niż w małych firmach. Po drugiej stronie z danych wynika, że najgorzej opłacani są pracownicy działów publicznych.

Duża rozbieżność zarobków informatyków zależy przede wszystkim od :

  • renomy firmy
  • wielkości miast
  • doświadczenia
  • znajomości technologii
  • zakresu obowiązków
  • wartości realizowanego projektu

Na wysokość zatrudnienia wpływ ma również forma zatrudnienia. W ostatnich latach można było zaobserwować wzrost liczby freelancerów, którzy pracują od projektu do projektu. Osoby takie mogą liczyć na wyższe zarobki, niż osoby zatrudnione na etacie.

W najbliższych latach można się spodziewać, że zatrudnienie w branży IT będzie wzrastało. Powstające coraz to nowsze technologie, będą generowały popyt na zupełnie nowych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *