Wynagrodzenia pracowników z branży IT należą do jednych z największych, rynek pracy IT rozwija się dynamicznie, wzrasta liczba miejsc pracy a i płace idą w górę.

W roku 2010 zarobki pracowników z branży IT było o 14% większe niż specjalistów od marketingu i jeszcze większe, bo aż o 28% niż w sprzedaży.

Dane te wynikają z dynamicznie rozwijającego się rynku informatycznego, a co za tym idzie – wzrasta popyt na wykwalifikowanych specjalistów. Wielu informatyków korzysta z korzystniejszych finansowo ofert pracy z zagranicy, a liczba absolwentów kierunków informatycznych nadal jest niewystarczająca do zapotrzebowania, dlatego zatrudnienie w branży IT będzie rosło.

Jak wynika z raportu Sedlak&Sedlak najlepiej opłacalni pracownicy są w dużych międzynarodowych przedsiębiorstwach, zarobki są tam nawet o połowę wyższe niż w małych firmach. Po drugiej stronie z danych wynika, że najgorzej opłacani są pracownicy działów publicznych.

Duża rozbieżność zarobków informatyków zależy przede wszystkim od :

  • renomy firmy
  • wielkości miast
  • doświadczenia
  • znajomości technologii
  • zakresu obowiązków
  • wartości realizowanego projektu

Na wysokość zatrudnienia wpływ ma również forma zatrudnienia. W ostatnich latach można było zaobserwować wzrost liczby freelancerów, którzy pracują od projektu do projektu. Osoby takie mogą liczyć na wyższe zarobki, niż osoby zatrudnione na etacie.

W najbliższych latach można się spodziewać, że zatrudnienie w branży IT będzie wzrastało. Powstające coraz to nowsze technologie, będą generowały popyt na zupełnie nowych specjalistów.