e-fakturaElektroniczna forma dokumentów wcale nie musi być problemem, a już na pewno sprzyjają oszczędnością.

Przed rokiem 2011 zakup towarów związany był bezpośrednio z wystawieniem faktury papierowej, chociaż dostęp do internetu był powszechny. Owszem wiele firm wysyłało elektroniczne formy faktur, ale jedynie dlatego, że była to szybka droga dostarczenia dokumentu sprzedaży. Jednak wraz z elektroniczną fakturą została wysłana również papierowa faktura.

Z początkiem roku 2011 przepisy w polskim państwie zostały zmienione i dostosowane do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Dekret ten zawierał m.in. zniesienie obowiązku przesyłania dokumentów sprzedażowych w firmie drukowanej. Od tego czasu można wystawiać i przesyłać wyłącznie e-faktury i to bez podpisu elektronicznego.

Zdecydowały koszty

Na wdrożeniu e-faktur w sposób odczuwalny korzysta środowisko, jednak głównym czynnikiem za takim posunięciem są koszty. Cała infrastruktura związana z papierowymi dokumentami ( drukarka, papier, tusze, doręczeni, itp.) pozwala na ograniczenie wydatków każdego przedsiębiorstwa, każdej instytucji publicznej.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że rocznie na samych e-fakturach w całej Unii Europejskiej zaoszczędza się 20 mld Euro.