e-fakturaCoraz większa skala piractwa powoduje ogromne straty finansowe na rynku IT.

Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce jest największa wśród krajów europy środkowo-Wschodniej. Skala piractwa jest ogromna, szacuje się, że wartość pirackich programów mogłaby dać ok. 5 tyś miejsc pracy. Microsoft przeprowadził badania, analizujące skutki finansowe jakie używanie nielicencjonowanego oprogramowania wywiera w otoczeniu konkurencyjnym w krajach rozwijających się.
Eksperci zwracają uwagę na wzmożone kontrole w Polsce, mające na celu ograniczenie używania nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwach oraz domach prywatnych. Znacznie zaostrzyły się kary za łamanie praw autorskich. Udane akcje policji wskazują , że w Polsce piractwo nie jest już bezkarne, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Niepłacenie za programy powodowało, że firmy stawały się konkurencyjne kosztem producentów oprogramowania jak i skarbu państwa.
Istotną kampanią w kwestii piractwa jest projekt Miscrosoftu® – Międzynarodowy dzień Play Fair, ma ona na celu uświadomienie biznesu, osób prywatnych oraz rządów państw w kwestii walki z łamaniem praw autorskich.