Informacja jest źródłem, które napędza całą organizację, natomiast głównym celem system ERP jest dostarczenie tej informacji.

Informacja dostarczana w czasie rzeczywistym jest solidnym fundamentem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dokładne dane z zintegrowanego oprogramowania umożliwiają szybką, zdecydowaną ale przede wszystkim świadomą decyzje. Natomiast błędne dane potrafią bardzo mocno ograniczyć i spowolnić optymalne działanie przedsiębiorstwa. Stale zapamiętywane informację pozwalają w przyszłości na coraz to lepsze harmonogramowanie poszczególnych prac.

Organizacje, które błędnie wdrożyły system ERP, bądź źle dobrany do charakterystyki prac narzekają na błędne dane wynikowe, co w znaczny sposób utrudnia im normalne zarządzanie i tak już elastycznym łańcuchem dostaw.

Ważnym elementem jest świadomość firmy, że otrzymuje błędne dane, po czym można naprawić usterkę. Natomiast wiele firm zarządza przedsiębiorstwem, podejmuje decyzje z błędnych danych, co nieuchronnie prowadzi do katastrofy w firmie. Błędnie zapamiętywane dane są skutkiem również pod koniec każdego roku do otrzymywania błędnych raportów rocznych, co tworzy jeden z najgorszych problemów biznesowych – niepewność. Firma, która nie jest świadoma wydanych pieniędzy, ilości wytworzonych produktów, ilości sprzedaży nie jest w stanie istnieć.
Dlatego niezwykle istotnym czynnikiem przy wyborze systemu ERP jest świadomość, do czego nam właściwie jest potrzeby system ERP, jak będzie wspomagał prace związane z wytwarzaniem, oraz jakie będzie przekazywał informacje do szybkiego i właściwego podejmowania decyzji.