sterowanie produkcjąDlaczego sprzedaż oprogramowania do zarządzania procesami firmy jest tak trudną sprawą? Implementacja systemu ERP daje wymierne korzyści dla całego przedsiębiorstwa. Wydawać by się mogło, że firmy bardzo chętnie wybierają te zintegrowane oprogramowanie a dostawcy tych programów nie mogą odpędzić się od klientów.

Przyzwyczajenia

Sprawa jednak wcale nie jest taka prosta. Po pierwsze część MŚP pracuje od lat w niezmiennym środowisku i wcale nie śpieszy im się z wprowadzaniem nowości technologicznych. Jak już w jakimś stopniu decydują się na zakup nowych urządzeń to w większości przypadków są to nowe maszyny a nie oprogramowanie informatyczne.
W drugim przypadku kluczową rolę odgrywa cena. Jest ona dla części firm barierą zaporową i firmy nie zdecydują się na przełamanie jej. Argumenty dostawców oprogramowania nie trafiają do klientów, którzy ani myślą o wydaniu kilkunastu/kilkuset tysięcy złotych na nieznane oprogramowanie.

Duża konkurencja

Gdy w latach 90 zaczęły pojawiać się urządzenia i systemy sterujące procesami przedsiębiorstwa na rynku było ledwo kilku dostawców. Sprzedaż takiego oprogramowania była łatwiejsza ze względu, że nawet w wielu przypadkach twórcy oprogramowania doskonale wiedzieli, jakie jest oprogramowanie na rynku, dla jakiej branży się najlepiej nadaje i nawet nie starali się sprzedać swojego produktu tam, gdzie inny system lepiej by się sprawował.
Dzisiejszy rynek dostawców oprogramowania ERP jest ogromny. Gospodarka bardzo szybko zaczęła się rozwijać i wraz z nią powstawały nowe systemy i nowi gracze na rynku. Różnorodność i bogata oferta może okazać się przyczyną dla, której firma nie zdecyduje sie na zakup, bo kompletnie nie wie na co się zdecydować.

Nowe możliwości

Informatyka jako najszybciej rozwijająca się gałąź gospodarki sprawia, że możliwości w tej dziedzinie wydają się ponad czasy. Nowe funkcjonalności pojawiają się nieustannie, nowe moduły, nowe metody i praktyki pracy wchodzą z świata realnego do wirtualnego. Dziedzinowe systemy potrafią w pełni samodzielnie pokierować pracą przedsiębiorstwa. Nowe możliwości, takie jak usługi SaaS (usługi w chmurze) zyskują na popularności i są alternatywą dla standardowych programów stacjonarnych.
Szybkość pracy, jej charakter wymusiły przeniesienie zarządzania w mobilne urządzenia. Stały się one bardzo ważnym narzędziem w planowaniu produkcji.